+90 216 340 7172

3G Router Çözümlerimiz

GSM altyapısının veri haberleşmede yaygın kullanımı ile beraber farklı teknolojilere (GPRS, Edge, 3G) dönük ürünlere olan ihtiyaç hızla artmaktadır. Inhand marka ürünler ile GSM altyapısı için tasarlanmış modem ve router ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

Özellikle dağıtık coğrafyalı otomasyon projelerinde karşılaşılan router ihtiyacı gerekli ethernet portları ile beraber tek ürün ile karşılanmaktadır. Merkezi yönetim yazılımlarına entegre olabilen ürünlerimiz ile uçtan uca çözümlerin ayrılmaz parçası haline geldik. 


3G Router Scada UygulamaGerek haberleşme sistemi yedeği gerekse de Türk Telekom’un altyapı veremediği (G.SHDSL, leased line) yerler için en hızlı ve sürdürülebilir veri haberleşmesi alt yapısı olan GSM teknolojisi ile benzer hızlarda, VPN, APN vb. özel erişimleri mümkün kılan çözümler üretiyoruz.

Inhand ürün ailesi içerisinde birçok ihtiyaca cevap veren farklı ürünler bulunmaktadır. Özellikle projelerin gerektirdiği sertifikalar ve uyumlulukla ilgili sunduğumuz çeşitlilik doğru işe doğru ürünün konumlandırılmasını kolaylaştırmaktadır.

Outdoor antenler ile çekim kapasitesinin sorun olduğu bölgeler için de çözümler sunarak müşterilerimizin ihtiyaçlarını tek elden sağlamasını amaçlıyoruz.

3G Router11_ATM Ethernet temelli IP bilgilerin bir noktadan diğer noktaya taşınmasında kullanılan bir üründür. Ev için olan basit ürünlerden endüstriyel otomasyonda kullanılan çok komplike ürünlere kadar farklı farklı modelleri vardır.

3G Router otomasyon ve şube bağlantılarında farklı amaçlarla kullanılabilir. 3G Router ADSL modem gibi kablolu teknolojilere göre bazı avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Bu iki teknoloji bazı durumlarda birbirinin rakibi olmakla birlikte genellikle birbirini tamamlayan çözümlerdir.

3G teknolojisinin en temel dezavantajlarından birisi paylaşımlı bir yapı olmasıdır. 3G Router ve 3G modemler bir baz istasyonuna bağlanmak zorundadır. Bu baz istasyonunun internete erişim hızı genellikle birkaç E1 (yani 2-8 Mbps) bazan 40-50 Mbps’tir. Bu bant o baz istasyonundan 3G servisi alan tüm kullanıcılar tarafından bölüşülmektedir.

ADSL/G.SHDSL gibi kablolu teknolojiler ise bağlantılarını genellikle saha dolaplarından alır. Bu dolapların internete bağlantı hızı ise genellikle 1 Gbps’tir. 1 Gbps hızındaki bu bağlantı o saha dolabını kullanan kullanıcılar arasında paylaşılır.

3G teknolojisin en temel avantajı ise her yerde erişilebilirlik (hemen hemen her yer demek daha doğru olur) ve kablo ile bağlantısının olmamasıdır. Dolayısıyla su kuyusu, elektrik trafosu gibi yerleşim yerlerine yakın olmayan noktalarda genellikle ADSL gibi servisler yokken 3G olabilmektedir.

Derelerin su debilerinin ölçümüweather, doğal çevre şartlarının takibi, rüzgar ve deniz izleme gibi ölçüm istasyonlarında genellikle sadece GPRS veya 3G gibi mobil ağlar erişilebilirdir.

3G Router ve kablolu hatlar kullanılarak yedekli bir ağ oluşturmak mümkündür. ADSL veya G.SHDSL bir otomasyon sistemi için asıl haberleşme kanalı iken 3G Router kabloda oluşacak bir bağlantı kopması durumunda devreye giren yedek hat olabilir. GSM ve kablolu teknoloji farklı altyapılar olduğu için iki hatta birden arıza olma ihtimali çok düşük olacaktır.

3G Router ve kablolu bağlantının birlikte kullanılması ayrıca ekipman yedekliliği de sağlayabilir. VRRP protokolü kullanılarak ADSL bağlantıda kullanılan router’ın arıza yapması durumunda 3G Router otomatik olarak devreye girip 20 saniye gibi bir sürede iletişimin yeniden tesisini sağlar.

Elektrik hatları, banka iletişim altyapısı, su otomasyonu gibi kritik işlerde VRRP kullanılması erişilebilirliği ciddi oranda artırır.

 

3G Router Uygulama

 

Kullanılan ekipmanın (RTU, PLCS, Banka ATMatm_pos_machine_networking_topology’si gibi) çift Ethernet portunun olması durumunda bu portlardan biri 3G Router ile diğeri ADSL modem ile bağlanarak yedeklilik sağlamak da mümkündür.

3G router’ların bir bölümünde seri port da bulunmaktadır. Bu portlar özellikle SCADA projelerinde RTU ve PLC’lerin bağlantılarında kullanılabilmektedir. Bu portlar genellikle RS232 veya RS485 standardındadır ve asenkron modda çalışırlar.

3G Router üzerindeki seri port, MODBUS seri protokolünü MODBUS TCP protokolüne çevirebildiği gibi virtual com veya transparan seri olarak da konfigüre edilebilir.

3G Router üzerindeki portun virtual com olarak çalışması en basit halinde modem üzerindeki seri portun merkezdeki sunucunun seri portlarından birisi gibi çalışması demektir.

3G Router kullanımında güvenlik kaygısı varsa APN kullanılması güvenlik seviyesini hayli artıracaktır. İlave güvenlik için 3G router’lar üzerinde IPSEC gibi VPN teknolojileri kullanılabilir.

3G Router üzerinde IPSEC VPN kullanılması durumunda iletilen bilgi uçtan uca kriptolu olarak iletilir. Bu teknoloji sayesinde ara noktaların herhangi birinde bilgiye erişilebilme şansı kalmaz.

Inhand Networks Türkiye temsilcisi olan firmamız AVD Teknoloji GPRS modem, 3G Modem ve 3G Router konularında ürün ve hizmet tedarik etmektedir.

Endüstriyel uygulamalarda kullanılan Inhand Networks 3G Router ve modem ailesi IP ve seri port temelli otomasyon bilgilerinin iletimi için esnek, güvenilir ve ekonomik çözümler sunmaktadır. IPSEC L2PT, GRE gibi VPNteknolojilerini destekleyen Inhand Networks 3G Router ailesi ayrıca RS232 vey RS485 üzerinden MODBUS protokolü ile çalışan RTU sistemlerinden gelen bilgileri MODBUS TCP protokolüne çevirerek de iletebilmektedir.

3G Router, 3G modem, GPRS modem gibi iletişim teknolojileri ve uygulamaları hakkında bilgi almak iletişim bilgilerimizden bize erişebilirsiniz.


 TEL +90 216 340 71 72

 info (@) avd.com.tr

 3G Router ÜrünlerimizOtobüs Durağı Yayınları ve Reklamları İçin HSUPA Ağ Çözümleri

Endüstriyel 3G router ile ulaşım hizmeti sunan firmalar müşterilerine sundukları hizmetlere daha konforlu hizmetler eklemeyi hedeflemektedirler. Bu hizmetler, otobüs sefer saatleri bilgisi, reklam ve haber servisi hizmetlerini birleştirerek akıllı otobüs durakları yapım çalışmalarıdır. Kablo ile erişimin zor olduğu bölgelerde otomatik, kesintisiz ve esnek bir ağ sistemi ile otobüs durakları heryerde inşa edilebilir. Bütün çevresel ve ekonomik şartlar göz önüne alındığında GSM kablosuz mükemmel bir seçim olabilir.

Otobüs duraklarında kullanılacak GSM cihazları şu özellikleri desteklemek zorundadır:

 • Sağlam: Zor dış çevre koşularına dayanıklı (geniş sıcaklık/nem aralığı, titreşimlere dayanıklı, -25°C....+70°C, %95 nem)
 • Otomatik Bağlantı Yedekleme: Tekrar arama özelliği ile sürekli bağlantıda kalma.
 • Güvenli: VPN, Firewall desteği
 • Küçük Boyutlu: Kompakt dizayn, medya cihazları ile uyumlu.


Aşağıda belirtilen projede belediye ulaşım bürosu trafik verimliliği ve kamusal kolaylık için akıllı bir otobüs sistemi hedeflemektedir.

3g-router-otobus-cozumuJPG

Bu projede, 700 civarında akıllı otobüs durağı şehrin farklı yerlerine yerleştirilmiştir. Her bir durakta otobüs varış saatlerini ve yolun trafik durumunu gösteren bir endüstriyel PC ye bağlı bir AD panel ve bir LED ekran bulunmaktadır. Her durakta, reklam panelini, endüstriyel PC yi ve LED ekranı birbirine bağlamak için IR7X4 endüstriyel 3G router kullanıldı. Her durakta kullanılan PC, LED ekran ve panel diğer durakların özel ağlarına bağlı olmadan aynı ağa bağlı olmalıdır. IR7X4 router bir IPSec tünel oluşturarak diğer istasyonlara erişimi sağlar. Bu büyük bilgi değişim platformu, büyük bir bulut sistemi içinde birbirine bağlı olup farklı durumlara göre tepki verirler. Durak değişikliği için günlük reklam trafiğine izin verecek bant genişliği ayrılmalıdır. 23:00 dan sonra otobüs olmayacak ve reklma panelinin çalışması için 3G ağ merkezinden reklam içerikleri inmeye devam etmelidir.

 1. Zor koşullarda mükemmel çalışma: • DIN-Ray •Geniş çalışma sıcaklığı aralığı: -25~70°C(-13~158°F) • Power Input: 12~48V DC • IEC 61 000 testlerini başarı ile tamamlamış

 2. Düşük maliyet & esnek ağ sistemi

 3. 4 katmanlı bağlantı yedekleme ile bağlı cihazların sürekli çevrimiçi olmasını sağlar, bağlantı kesilme problemine tam çözüm 4. Güvenlik için VPNs, IPSec/PPTP/L2TP/OpenVPN/GRE desteği

 4. Güvenlik için VPNs, IPSec/PPTP/L2TP/OpenVPN/GRE desteği

 
Güneş Panelleri İçin 3G Router Çözümleri

Endüstriyel 3G router ile güneş panellerinizin verimliliğini anında izleyebilirsiniz. Farklı yerlerdeki binlerce güneş panelini izlemek üreticiler ve sistem entegratörleri için temel sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Bazı geleneksel ağ çözümleri ile bu bağlantı sağlanmaktadır. Kablo gibi bu yöntem kurulum sırasında hem daha çok para hem de daha çok zaman harcattırmaktadır. Karşılaştırdığımızda 3G kullanımın iyi bir seçenek olduğu kanıtlanmıştır. Köklü ihtiyaçlarda ve elektrik sistemleri ağında yılların deneyimine dayanarak, InHand Networks güneş paneli izleme için GSM tabanlı bir çözüm önermektedir. Aşağıda belirtilen projede, güneş paneli sisteminin en önemli entegratörleri için bu çözüm sağlandı.


3g-router-gunes enerji

Bu projede, farklı yerlerde bulunan çatılara kurulmuş birçok panel bulunmaktadır. Her çatıda güneş enerjisini toplamak için iki ya da üç büyük panel bulunmaktadır. Toplanan enerji elektrik enerjisine dönüştürülerek akülerde depolanacaktır. Elektrik tüketimi olmadığında, kalan enerji standart elektriğe dönüştürülüp şehir şebekesine verilecektir. Bu işlemler yapılırken invertera bağlanan bir sayaç ne kadar enerjinin üretildiğini ve ne kadar enerjinin kaldığını kaydedecektir. Herbir inverter için, invertera RS485 ile bağlı veri toplayıcılar olmalıdır. Bu toplayıcılara güneş panellerinin sıcaklık durumunu ölçen bir çok seri bağlı sensör olmalıdır. Daha sonra sensörler tarafından veri toplayıcılara aktarılan verilerin günlük istatistiklerinin yapılması ve veri izleme merkezlerine gönderilmesi istenmektedir. Tüm bu veriler geçerli bir sim kart ile InRouter 711WH01(IR711WH01) kullanılarak UMTS ağı üzerinden izleme merkezine gönderilecektir. UMTS yüksek hızlı yerel mobil şebeke ağı olduğu için altyapı sürecinde coğrafi sınırlamaları dikkate almaya gerek olmayacaktır. Alınan verilerin veri izleme merkezine iletilebilmesi için sabit yerel bir IP adresine ihtiyaç olacaktır. Ayrıca, her bir veri toplayıcısından farklı verilerin okunması için IR711WF01 saha merkezi ile veri izleme merkezi arasında yüksek güvenlikli IPSec tünel oluşturur. Böylece müşteriler panellerinin ay içerisinde ne kadar enerjinin çatılarında üretildiğini ve panellerinin durumunu bilmek isteyeceklerdir. Tüm bu işlemler web sayfasına tek tıklama ile mümkün olacaktır.

 

Güneş Panelleri İçin 3G Router Çözümleri

Elektrik şebekelerinin uzaktan kontrol ve kumandası tüm elektrik dağıtım şirketleri, elektrik üreticileri ve elektrik kullanıcıları için önemli bir konudur. Elektrik tesislerinin önemli bir bölümü şehir dışında ve bazen Telekom servis sağlayıcılarının sınırları dışında bulunmaktadır. Bu nedenle mobil iletişim bu sahalar için hızlı ekonomik ve pratik bir çözüm olarak gündeme gelmektedir.

3G şebekesi üzerinden çalışan router’ lar kullanıcılara uzaktan kontrol ve kumanda için gerekli olan bant genişliğini sağlamakta hızlı kurulum ve devreye alma imkanı vermektedir.

Bu şebekede kullanılan 3G router’ların sağlaması gereken bazı özellikler bulunmaktadır. Genel olarak endüstriyel ortamlarda kullanılmak üzere tasarlanmış bu ürünlerin sahip olması gereken özelliklerden bazıları aşağıda sıralanmıştır.


Ortam:

 • Trafo merkezlerinde ortamdaki sıcaklığı değişebilir bu nedenle ürünlerin -20 +65 C’de çalışacak şekilde tasarlanmış olmaları gerekmektedir.
 • 3G Router ciddi bir elektromanyetik alan altında çalışmaktadır bu nedenle bu manyetik ortamda çalışmak için gerekli olan aşağıdaki standartlarla uyumlu olmalıdır.


3g-router-elektrik-otomasyonu

 • EMC Class A
 • Radiated Class A
 • IEC 61 000-4-2 Class 4 (Elektrostatik boşalım)
 • IEC 61 000-4-3 Class 4 (elektromanyetik radyasyon ve radyo dalgaları)
 • IEC 61 000-4-4 Class 4 (Elektriksel hızlı değişim)
 • IEC 61 000-4-5 Class 4 (Şok)
 • IEC 61 000-4-8 Class 4 (frekanslı elektromanyetizma)
 • IEC 61 000-4-10/11/12
 • Güvenli bir iletişim için 3G üzerinden kriptolu iletişimi desteklemelidir.
 • IPSEC, GRE, Open VPN vs.
 • Farklı ağları yedeklemek için VRRP desteklenmelidir. Bu sayede ADSL/G.SHDSL gibi kablolu bağlantıda kullanılan router’larda oluşacak bir arıza tolere edilebilir.
 • Ayrıca eski tip PLC/RTU’ların bağlanması için seri portunun bulunması ve seri Mod-Bus iletişimi Mod-Bus TCP’ye çevirebilecek yeteneklere sahip olması bazı uygulamalar için ihtiyaç olabilir.
 • Sahadaki uygulamalar dikkate alındığında ürünün DC voltajla beslenmesi, DIN tipi raylara monte edilebilmesi ve alarm çıkışlarının olması avantaj sağlayacaktır.

 TEL +90 216 340 71 72

 info (@) avd.com.tr

Şirket Hakkında

avd-logo-footer-beyaz

"AVD Teknoloji" müşterilerinin ihtiyaç duyduğu alanlarda haberleşme ve otomasyon çözümü sunmaktadır. 

Başlıca çalışma alanları olarak, TCDD, TEİAŞ, HES, RES, DGÇS, JES, kablosuz ağ ürünleri, endüstriyel haberleşme ürünleri ve telekom ürünleri sayılabilir.

Servis Alanlarımız

   TEİAŞ SCADA ve Haberleşme

  Kablosuz Ağ Kurulumu

  PRI Modem Kurulumu

  Periyodik Bakım Hizmetleri

  Network Sistemleri

  Endüstriyel Haberleşme Sistemleri

  Danışmanlık

Sertifikalarımız

iso-ohsas-sertifika-logo
ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001
28Q10327, 83E10327, 20O10327

İletişim

  Küçük Çamlıca Mah. Ümit Sok
    No:5 Kat:1 34696
    Üsküdar / İstanbul / Türkiye

  +90 216 340 71 72

  +90 216 340 73 09

  info (@) avd.com.tr


whatsapp0542 897 6979