Skip to main content

PLC

ABB PLC

AC500

ABB’nin güçlü ve güvenilir PLC sistemi, çoğu rakibi aynı işlevleri yerine getirmek için birkaç ürüne ihtiyaç duyarken, tek ve basit bir konfigürasyonda bile geniş çaplı performans seviyeleri, birçok fonksiyonu ve haberleşme yeteneğini sunar. Ayrıca, çok çeşitli G/Ç kartları, arayüzler ve modüller içeren eksiksiz bir endüstriyel PLC kontrolörleri ve güvenlik PLC kontrolörleri sistemlerini kapsar.

ABB küçük ve bağımsız çalışan PLC’lerden çok büyük ve karmaşık otomasyon sistemlerinde kullanılan PLC’lere kadar geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. PLC serileri, hızlı performans seviyesi, zorlu ortamlarda kolay ve güvenli kullanılabilirliği, durumu izleyip kontrol sağlayabildiği için küçük, orta ve büyük ölçekli uygulamalarda çözümlere hizmet eder. 

PLC, bina otomasyonu, su otomasyonu, yenilenebilir enerji, makine otomasyonu, malzeme ve veri işleme gibi bu geniş çaplı uygulama alanlarında etkin rol oynar.

AC500 PLC, ölçeklenebilir bir uygulama olduğu için gereksinime göre küçükten büyüğe çoğu tesiste çalışır. Bu nedenle karmaşık, yüksek hızlı makine ve ağ çözümleri için ideal bir çözüm sistemidir.

AC500’ün Özellikleri

Ölçeklenebilirlik

Standart bir AC500 PLC,

Küçük uygulamalar ® 128 kilobayt

Büyük uygulamalar ® 160 megabayt belleğe sahip modellerde kullanılır.

Mantık denetleyicileri kolayca ölçeklendirilip müşterinin talep ettiği sisteme kolayca uyum sağlar.

Geliştirilebilirlik ve Esneklik

Günümüzde otomasyon alanında tasarımlar hızlı bir şekilde gelişmektedir. Bu durum da, kolay ve hızlı tasarımların daha çok ön plana çıkmasına olanak sağlar. AC500 PLC sistemi gelişmekte olan yeni sürümlere kolayca uyarlanabilme ve gereksinimlere göre hızlıca genişleyebilme imkanı sunar.

Esnek ve ölçeklendirilebilir CPU’lar ile PLC’ler ihtiyacınız olan performans her zaman güvenli bir bağlantı kurarak hizmet eder. Her CPU (I/O veri yolunu kullanan merkezi), CPU modülüne entegre edilmiş en fazla dört arabirim kapasitesine sahiptir. Ayrıca, ek iletişim modülleri için dört adede kadar yuva mevcuttur.

 • CPU’ya en fazla on I/O modülü bağlanabilir.
 • CPU modülü ve uzak I/O modülleri arasında fieldbus aracılığıyla merkezi olmayan çevreden haberleşme sağlanır.
 • Her bir fieldbus slave için on adede kadar I/O modülü bağlanabilir.

Bağlantı ve Hafıza

Diğer PLC’lere göre ABB AC500 daha geniş bir hafıza aralığına sahip olduğu için detaylı algoritma imkanı, daha hızlı çalışabilme ve görsellik içerme gibi kolaylıklar sağlar.

Mevcut I/O modülleri, AC ve DC dijital giriş ve çıkış modülleri ile voltaj ve akım analog giriş ve çıkış modüllerini içerir.  

Geçmiş ile uyarlanabilen, gelecek tasarımlara bağlı AC500 serisi iletişim arayüzü modülleri için hızlı sayaç ve ek yapılandırılarak I/O noktaları daha fazla işlevsellik kazanır.

Haberleşme

AC500 PLC’ler çok sayıda iletişim arabirimi bulundurur.  Tüm modüller, kablolu bağlantılar için arayüz ve terminallere dayalı standart bağlantı portları ile donatılmıştır. İçerisinde desteklenen iletişim modülleri:

 • Ethernet,
 • EtherCAT,
 • PROFINET,
 • PROFIBUS DP,
 • CANopen,
 • DeviceNet,
 • Modbus TCP,
 • Serial Modbus,

 · ABB CS31, olarak sıralanır.

ABB ölçeklenebilir PLC serisi AC500, AC500-eCo, AC500-S ve AC500-XC küçük, orta ve üst gibi farklı düzey uygulamalar için çözümler sunar.

AC500

Endüstriyel uygulamalar, karmaşık, yüksek hızlı makine ve ağ çözümleri için ideal bir seçimdir.

AC500-eCo

Bu kompakt cihaz, küçük uygulama alanındaki otomasyon çözümlerinde etkin rol oynamaktadır.

AC500-S

Bir güvenlik için kullanılan AC500-S (SIL3), daha karmaşık çözümlere sahip fabrika, makine veya proses otomasyonundaki güvenlik uygulamaları için tasarlanmıştır.

AC500-XC

AC500-XC uzun çalışma sıcaklığına, titreşime ve tehlikeli gazlara karşı dayanıklılığa, yüksek rakımlarda ve nemli ortamlar gibi aşırı koşullara sahip çalışmaktadır.