+90 216 340 7172

TEİAŞ Reaktif Güç Veri Kayıt Sistemi

teias

TEİAŞ’ın son dönemde reaktif güç desteğine olan ihtiyacı önem kazanmıştır. Buna bağlı olarak Reaktif Güç destek hizmetine katılımları zorunlu olan üretim santrallerinin katılım durumlarına ilişkin kayıtları TEİAŞ’ın belirlemiş olduğu formata (.CSV) uygun ve kısa süreli Bölgesel Yük Tevzi Merkezine gönderilmesi zorunludur

Ayrıca, reaktif güç destek hizmeti sağlayacak ünite/ünitelerin 3 aylık geriye dönük sundukları hizmeti belgelenmekle yükümlüdür. Bölgesel YTM’de bu bilgiler ilgili tablolara yerleştirilerek izlenmesi yapılmaktadır.

TEİAŞ, CSV formatında hazırlanan Reaktif güç destek hizmetinin izlenmesi için istenilen verilerin zamana bağlı ölçüm bilgisiyle birlikte kayıtları raporlanmayı hedeflemiştir. Sistem, bu amaç doğrultusunda, TEİAŞ tarafından belirlenen verilerin yan hizmetlerin belirlediği süreler içerisinde devamlı olarak ölçülüp kayıt altına alınmasını kapsamaktadır. Üreticiler, çözüm alacakları tedarikçilere sistemin gereği olan her türlü donanım ve yazılımı iyi seçmeleri konusunda uyarmalıdır. Aksi halde iyi projelendirilmeyen sistemler istenilen çözümü üretememektedir. Genel olarak mevcut Scada sisteminden (OPC üzerinden) veriler alınarak işlenip ilgili formatta gönderilmektedir. Eğer bilgiler OPC üzerinden alınamayacaksa durumdaysa ayrı bir PLC panosu hazırlanıp bilgilerin sahadan bu panoda toplanması daha sonra işlenip ilgili formatta gönderilmesi şeklinde çözüm üretilmektedir. Burada esas olan TEİAŞ’ın onayladığı bir sistem olmasıdır.

TEİAŞ, üretim santralindeki “Aktif / Reaktif çıkış gücü (Generatör terminali), Bara gerilimi ve set değeri, (Generatör terminal gerilimi), gibi bilgilerin dakikalık olarak ölçülmesini ve ölçümün yapıldığı zamanı da kayıt altına alıp tabloya işleyecektir. Kurulan sistem bu bilgileri zaman / ölçek değerleriyle birlikte TEİAŞ bölgesel yük tevzi merkezine belirlenen zaman zarflarında göndermelidir.

AVD olarak, veri kayıt sistemlerinin eksiksiz olarak kurulması ve devreye alınmasına ilişkin çalışmalarımızı hızlandırdık. Türkiye’deki rüzgar santrallerinde ilk reaktif güç kontrol sistemini kuran firma olma özelliğini taşıyan AVD teknoloji, yan hizmete katılımı zorunlu olan santraller için reaktif güç veri kayıt sistemlerin eksiksiz olarak kurulmasını sağlamaktadır. 


TEL +90 216 340 71 72

bilgi (@) avd.com.tr

Şirket Hakkında

avd-logo-footer-beyaz

"AVD Teknoloji" müşterilerinin ihtiyaç duyduğu alanlarda haberleşme ve otomasyon çözümü sunmaktadır. 

Başlıca çalışma alanları olarak, TCDD, TEİAŞ, HES, RES, DGÇS, JES, kablosuz ağ ürünleri, endüstriyel haberleşme ürünleri ve telekom ürünleri sayılabilir.

Servis Alanlarımız

   TEİAŞ SCADA ve Haberleşme

  Kablosuz Ağ Kurulumu

  PRI Modem Kurulumu

  Periyodik Bakım Hizmetleri

  Network Sistemleri

  Endüstriyel Haberleşme Sistemleri

  Danışmanlık

Sertifikalarımız

iso-ohsas-sertifika-logo
ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001
28Q10327, 83E10327, 20O10327

İletişim

  Küçük Çamlıca Mah. Ümit Sok
    No:5 Kat:1 34696
    Üsküdar / İstanbul / Türkiye

  +90 216 340 71 72

  +90 216 340 73 09

  bilgi (@) avd.com.tr


whatsapp0542 897 6979