+90 216 340 7172

Kablosuz Haberleşme Çözümlerimiz

Kablosuz Haberleşme ihtiyacı, artan mobilite ve alt yapının olmadığı ortamlarda oluşan haberleşme ihtiyaçları ile paralel şekilde hızla artmaktadır. Kablosuz haberleşme birkaç farklı açıdan sınıflandırılabilir. Cihazların durumu, kullanılan frekans bandının lisanslı veya lisanssız oluşu, bant genişliği ve mesafe bunlardan bazılarıdır. Cihazların durumu dikkate alınarak yapılacak sınıflama şu şekildedir: Noktadan noktaya, noktadan çok noktaya ve Access point (erişim noktası) uygulamaları (roaming devices).

AVD Teknoloji, lisanssız bantta çalışan ürün ihtiyaçları karşılamak amacı ile ağırlıklı olarak UBNT (Ubiquiti Networks) ürünlerinin dağıtımını yapmaktadır. UBNT ürün gamında; noktadan noktaya, noktadan çok noktaya ve Access point (erişim noktası) uygulamalarının (roaming devices) tamamı için ürünler bulunmaktadır. Özellikle noktadan noktaya uygulamalarda 100 km’ye kadar haberleşebilen geniş bant çözümlerimiz dikkat çekmektedir. Bu amaçla kullanılan AirFiber ürünü 24GHz ve 5GHz bandında 1GB toplam veri akışı kapasitesi ile gerek yedekleme sistemi gerekse de ana taşıyıcı olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Access Point (erişim noktası, wifi) uygulamalarında UBNT ürünleri, ilk yatırım ve toplam sahip olma maliyetlerinin düşük olması (ekonomik ve arıza oranları düşük ürünler) sebebi le yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Özellikle kontrol programının ücretsiz olarak temin edilebilmesi sebebiyle çok sayıda AP’nin tek bir cihaz gibi davranmasının beklendiği uygulamalar için UBNT ürünleri ciddi bir maliyet avantaj oluşturmaktadır. 

Kablosuz ağ yatırımları artan mobil cihazlar ile artmaktadır, ihtiyacınız olan kablosuz haberleşme alt yapısı için kullanılacak access point cihazlarının danışmanlık ve kurulum desteği firmamızca verilmektedir. 

Lisanslı bantta haberleşme için kullanılan ürünlerimizden GSM bandında olanları GSM-3G başlığı altında derledik. Bunun dışında radyo link uygulamaları konusunda da farklı üreticiler ile (Huawei, Ericsson vb.) projeler takip edilmekte ve gerekli kurulumlar yapılmaktadır.

Kablosuz Ağ, wifi noktadan noktaya kablosuz haberleşme çözümleri ihtiyaçlarınızda gerekli çözümler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 TEL +90 216 340 71 72

 info (@) avd.com.tr

IP Kamera Sistemlerinin WiFi Ethernet Köprü Uygulaması ile Merkez Yerleşkeye Taşınması


Günümüzde güvenlik ve izleme amaçlı kameraların kullanım alanları giderek yaygınlaşmaktadır. Geçmişte bina güvenliğinden ibaret ihtiyaçları karşılayan sistemler artık yerini kampüs uygulamalarına (parklar, fabrika sahaları, çok binalı ve dağınık yerleşkeler) ve uzak nokta izlemelerine bırakmış. ip cam and nanosation m2

İzlemelerde tercih edilen kamera alt yapıları izleme yapılan alanın büyüklüğü ve mesafesi ile doğru orantılı olarak kablolama alt yapısı ihtiyacı duymaktadır. Fiber kablolama ve ağ anahtarı alt yapısı IP kamera ile izleme projesinin ana gider kalemi haline gelmektedir. 

IP kameralar için WiFi ağ yapısı optik görüşün mümkün olduğu sistemlerde nispeten düşük maliyetli ve yüksek performanslı çözümler üretmektedir. Ubiquiti network ailesinin Airmax teknolojisi le donatılmış ürünleri noktadan noktaya ve noktadan çok noktaya Ethernet ve IP haberleşmesini yüksek performansta mümkün kılmaktadır. 

Ubnt ailesinin Airmax teknolojisi ile üretilmiş kabiliyetli üyeleri arasında çift ethernet girişi ile hem IP kamerayı hem de kendisini PoE üzerinden besleme özelliği ve IP kamera lokasyonunda ağ anahtarı kullanmaya ihtiyaç duymamasıyla Nanostation M serisi ürünler öne çıkmaktadır. Üzerinde bulunan güçlü ve çoklu antenler (MIMO) sayesinde multipoint uygulamalarda da yüksek verim elde etmektedir. Örneğin 1den fazla IP kameranın izleme merkezine toplanması uygulamalarında izlem merkezindeki NSM5 ürünü birden fazla noktadaki NSM5 cihazlarda iletişim kurabilmektedir. Yüksek bant genişliği çok noktadan tek noktaya iletişimde kesintisiz ve akıcı iletişime olanak sağlamaktadır. 

Ubiquitinin Airmax teknolojisi aynı zamanda bu teknolojiyi destekleyen diğer ubnt ürünlerinin de ihtiyaç duyulan noktalarda birbirleri ile uyum içinde çalışmasını sağlamaktadır.

Tek Access Point 4 SSID

Gündelik hayatımızda kullandığımız akıllı cihazların sayısı her geçen gün artmakla beraber bu akıllı cihazların birçoğu WiFi teknolojisini kullanmaktadır. WiFi denildiğinde ilk olarak, bu teknolojiye erişimi sağlayan Access Point cihazları akla gelmektedir. Access Point cihazları genel olarak çok farklı özelliklerde olmakla beraber AVD Teknolojinin müşterilerine sunduğu Ubiquiti Networks (ubnt) markalı UniFi ailesi ürünler şık tasarımı ve üstün özellikleri ile rakiplerine göre bir adım öne çıkmaktadır.

Otellerde, ofislerde, çağrı merkezlerinde kafelerde, restoranlarda daha doğrusu dizüstü bilgisayarınızı, PDA cihazınızı, akıllı telefonunuzu taşıyabileceğiniz her yerde Access point cihazlarının yaptığı yayınlara erişebilirsiniz. Bazen işletmesini yaptığınız restoranda müşterilerinize “X” adıyla SSID yayını yaparken aynı zamanda da kendi kullanımınız için “Y” adlı bir SSID yayını yapmak isteyebilirsiniz. Standart bir Access point ile bu işlemi gerçekleştiremeyeceğinizden her iki SSID için birer cihaz almak ve toplamda en az iki cihazı yönetmek zorunda kalırsınız. İlerleyen süreçte restoranınız için üçüncü bir SSID’ye ihtiyaç duysanız üçüncü bir Access point daha almak zorunda kalırsınız.

Yukarıda bahsedilen restoran örneğinde olduğu gibi, şirket içerisinde de birden fazla SSID yayını yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu duruma, misafir ağı, ip telefon ağı, genel yerel ağ ve internet ağı örnek olarak verilebilir. Her ağ için şirketinizdeki ağ anahtarında farklı VLAN’lar oluşturursunuz. Oluşturduğunuz bu VLAN’ları kablosuz olarakta yaymak isteseniz ne yapmanız gerekir. Eğer bu işlem için standart bir Access point kullanmaya karar verirseniz her bir VLAN için bir Access point almanız gerekir, bunun yerine UniFi ailesinden bir ürün kullanmaya karar verirseniz sadece tek bir UniFi ailesi herhangi bir ürünü ile 4 farklı SSID’yi tek bir cihazı kullanarak yayabilirsiniz. Tek bir UniFi ailesi ürünü ile 4 adet standart Access pointin yaptığı işi yapmış olursunuz ki bu da size, kablolamada maliyet ve zaman, yönetimde büyük kolaylık ve satın alma sürecinde fiyat avantajı sağlar.

unifi-4ssid

UniFi ailesi ürünler yayın yaptığı her bir SSID’yi sizin belirleyeceğiniz VLAN etiketleri ile ağ anahtarınıza doğru gönderir. Bu şekilde kablosuz ağınızda, kablolu ağınız ile aynı VLAN gruplarına sahip hale gelir. Ağ anahtarınızda daha önceden oluşturmuş olduğunuz VLAN grupları için kablosuz olarak her bir VLAN’ı tek bir cihaz ile farklı SSID olarak yayın yapmanız size kablosuz ağlarınızda yönetim kolaylığı gibi birbirleri ile haberleşmesini istemediğiniz kablosuz cihazların birbirleri ile haberleşmesini engellemiş olursunuz.Ubiquiti Networks (ubnt), birçok farklı uygulama ve sorun için üretmiş olduğu kablosuz ağ cihazları ile alt yapı maliyetleri düşük, yatırım maliyeti az, güvenilir çözümler sunmaktadır. Bu çözümlere, WiFi Ethernet Köprü Projeleri, Merkezi Yönetimli Access Point Çözümleri, Yüzlerce Access Point Tek SSID Tek Şifre Tek Kontroller Programı, IP Kamera Sistemlerinin WiFi Ethernet Köprü Uygulaması ile
Merkez Yerleşkeye Taşınması örnek verilebilir.

unifi-4-ssid-vlan


WiFi Ethernet Köprü İhtiyaçlarının Projelendirilmesi ve Hazırlanması

Gün geçtikçe artan haberleşme ihtiyaçları, yeni ve hızlı çözümlerin üretilmesini zorunlu kılıyor. Belirli bir noktadaki verinin bir diğerine iletilmesi konusunda telekom operatörleri veya kuruma özel fiber veya bakır alt yapılar etkin çözümler sağlamaktadır. Bununla birlikte bir çok ihtiyaç için her iki alt yapının yetersiz kaldığı durumlarla sıkça karşılaşılmaktadır.

Telekom alt yapısının olmadığı kırsal alanlar ile kapasite sorunu yaşanan bölgeler, aylık düzenli faturalarla beraber hesap edildiğinde oluşan yüksek sahip olma maliyeti, fuar, panayır gibi geçici etkinlikler için hızlı iletişim gereksinimleri, büyük kampüs alanlarının genel ihtiyaçları ve hatta bazen estetik kaygılar kablosuz veri iletişimine olan talebi gün geçtikçe arttırmaktadır.

Kablosuz iletişimin en temel handikapı veri haberleşme hızının endüstrinin gelişmesi ile oluşan ihtiyaçları karşılamada yetersiz kalması. Free banttan veri iletimi sağlayan (2,4 ve 5 Mhz) ürünlerde ulaşılabilen hızlar 100Mbps seviyesinin altında kalmakta ve özellikle kamera görüntülerinin taşınması gereken projelerde ihtiyacı karşılamamaktadır. WiMax çözümlerinin yaygınlaşmaması ve gerekli konforu sunmaması bu yöndeki beklentileri karşılamadı. Fakat yeni kuşak kablosuz fiber diyebileceğimiz 1Gbps hızlara ulaşabilen cihazlar yeni bir heyecan oluşturacak gibi. 13 Km’ye kadar mesafede yüksek hızlı noktadan noktaya veri haberleşmesi çözümü sunan bu yeni kuşak cihazlar ile bağımsız iki fiber alt yapısı irtibatlandırılabilmekte ve kesintisiz bir alt yapı sunulmaktadır. Lazer temelli cihazlardan farklı olarak, sis ve benzeri doğa olayları ile fiziksel cisimler (kuş vb.) veri haberleşmesini kesintiye uğratmamaktadır.

Gerek WiFi gerekse de airfiber kullanılarak üretilecek noktadan noktaya (bridge) uygulamalarının başarılı bir şekilde çalışması ve beklenen verimi sağlaması, tasarım çalışmalarının doğruluğuna başlıdır. Her şeyden önce ihtiyacın doğru tespit edilmesi gerekmektedir. Bant genişliği ihtiyacı sadece o anki ihtiyaç değil potansiyel artışlar dikkate alınarak yapılmalıdır. Cihaz seçiminde ise en önemli parametre kuşbakışı mesafedir. Belirlenen mesafelere yayın yapabilen uygun değer çözüme odaklanmak gerekmektedir. Bu aşamada anten seçimi de önemli bir parametredir. Yayınların fazla odaklı olması ofset ayarlarının yapılmasını zorlaştırmakta lakin geniş yayınlarda da güç ihtiyacı artmakta ve verim düşmektedir. Her ne kadar optik görüş olmadan yansımalar ile de bağlantı kurulabilse de sürdürülebilir ve sağlıklı bir alt yapı için optik görüş mutlaka sağlanmalıdır. Bu amaçla gerekli direk planlaması ve direk boyları hesaplanmalı ve güzergâh üzerinde yeni oluşacak yükseltiler dikkate alınmalıdır.

Müşterilerimize sunduğumuz UBNT (UbiQuiti) ürünlerinin konumlandırılması amacı ile kullandığımız bir araç ile Google maps verileri kullanılarak bir survey yapılabilmektedir. Bu ilk survey oldukça başarılı sonuçlar üretmektedir. Bu çalışma ile optik görüş için gerekli konumlama ve direk boyu tespit edilebilmektedir. Ayrıca hat boyunca olası yeni yapılar ile ilgili bir projeksiyon elde edilebilmektedir. Ayrıca kuş bakışı mesafenin belirlenmesi ile gerekli cihaz ve anten tipi tayin edilmekte ve bant genişliği ihtiyacı da dikkate alınarak nihai tasarım tamamlanmaktadır.

Kullanılacak ürünün kalitesi, dış ortam koruması, elektriksel stabilitesi, sağlıklı bir alt yapı için olmazsa olmaz hususlar. Ayrıca maliyetler de önemli birer parametre olarak karşımıza çıkıyor. Firma olarak tüm değindiğimiz konularda beklenileni verebilen ürünlerle müşterilerimize hizmet veriyoruz. Satış sonrası serviste sağladığımız güven de firmamızın tercih edilirliğini gün geçtikçe arttırmaktadır.

Şirket Hakkında

avd-logo-footer-beyaz

"AVD Teknoloji" müşterilerinin ihtiyaç duyduğu alanlarda haberleşme ve otomasyon çözümü sunmaktadır. 

Başlıca çalışma alanları olarak, TCDD, TEİAŞ, HES, RES, DGÇS, JES, kablosuz ağ ürünleri, endüstriyel haberleşme ürünleri ve telekom ürünleri sayılabilir.

Servis Alanlarımız

   TEİAŞ SCADA ve Haberleşme

  Kablosuz Ağ Kurulumu

  PRI Modem Kurulumu

  Periyodik Bakım Hizmetleri

  Network Sistemleri

  Endüstriyel Haberleşme Sistemleri

  Danışmanlık

Sertifikalarımız

iso-ohsas-sertifika-logo
ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001
28Q10327, 83E10327, 20O10327

İletişim

  Küçük Çamlıca Mah. Ümit Sok
    No:5 Kat:1 34696
    Üsküdar / İstanbul / Türkiye

  +90 216 340 71 72

  +90 216 340 73 09

  info (@) avd.com.tr


whatsapp0542 897 6979