+90 216 340 7172

Sayaçların Uzaktan Okunması

AVD Teknolojik Çözümler, konu haberleşme olduğunda geniş ürün ağı ve tecrübeli mühendislik kadrosu ile esnek çözümlerin ilk adresidir. Sayaçların uzaktan okunması günümüzün en önemli ihtiyaçlarındandır. Ölçmediğiniz herhangi bir süreci sağlıklı ve verimli yönetemezsiniz, zamanla yarış içinde olduğumuz bu çağda ölçüm değerlerinin en kısa sürede ilgili yerlere ulaştırılması ise doğru teknoloji ve mühendislikle mümkün olur.

Sayaçların uzaktan okunmasında (AMR) farklı haberleşme teknolojileri kullanılmaktadır. Önemli olan en doğru teknolojinin en uygun maliyete sağlanmasıdır. Bu teknolojilerin en başında GSM / GPRS, RF ve M-Bus haberleşme teknolojileri gelmektedir. Enerji durumu, haberleşme sıklığı ve sayaç yoğunluğuna göre mevcut teknolojilerden en uygun olanı tercih edilmelidir.

Sayaçların uzaktan okunmasında (AMR) ülkemizde yaygın olarak kullanılan teknolojilerin başında GSM / GPRS gelmektedir. Özellikle dağınık bir şekilde konumlandırılmış sayaçların uzaktan okunmasında tercih edilir. Gaz su ve elektrik sayaçlarında ağırlıklı olarak endüstriyel ve ticari sayaçlar bu teknoloji ile uzaktan okunmaktadır. GSM / GPRS teknolojisinin en büyük dezavantajı işletme maliyetidir fakat yatırım maliyeti çok düşüktür. GSM / GPRS teknolojisinin bir başka dezavantajı enerji tüketimi olup bu durum elektrik sayaçlarının okunmasında bir sorun teşkil etmemektedir. Su ve gaz sayaçlarının okunmasında pilli sistemler mevcut olup bu durumda haberleşme sıklığının ayarlanması gerekir. Firmamızın temsilcisi olduğu GSM / GPRS modem ve ekipmanlarla ilgili detayları web sayfamızda bulabilirsiniz.

Sayaçların uzaktan okunmasında kullanılan bir başka haberleşme teknolojisi RF’dir. Sayaçların uzaktan okunması için tahsis edilmiş özel haberleşme bantları üzerinden bilginin herhangi bir sabit ücret olmaksızın taşınması mümkün olup RF teknolojisinin en büyük dezavantajı ilk yatırım maliyetidir. RF teknolojisi kablolama yapmanın mümkün olmadığı veya maliyetli olduğu projelerde tercih edilmekte olup okunacak sayaç sayısı arttığında ekonomik açıdan çok daha avantajlı duruma gelmektedir. RF haberleşme networkü işletmelerin kendi kontrolünde olduğu için özgün network güvenlik sistemlerinin kurgulanmasına müsaittir. RF haberleşme teknolojisindeki yeni gelişmeler sayesinde daha uzun mesafelerle daha az enerji harcayarak haberleşmek günümüzde artık mümkün. Bugün bir çok şehrin sayaçları RF haberleşme teknolojisi ile okunmaktadır ve bir seferde okunan sayaç sayısı milyonlara doğru yaklaşmaktadır. RF haberleşme ürünlerimizle ilgili detaylı bilgiye web sitemizden ulaşabilirsiniz.

M-Bus haberleşme teknolojileri özellikle bina ve sitelerdeki sayaçların uzaktan okunması (AMR) için kullanılmaktadır. Asıl olarak Wired (kablolu) M-Bus ve Wireles (Kablosuz) M-Bus olmak üzere ikiye ayrılır. Kablosuz olan model yukarıda bahsi geçen RF haberleşme teknolojisini kullanmaktadır. Biz burada kablosuz sistemden bahsediyor olacağız. M-Bus haberleşme bina için mevcut kablolar üzerinden sağlandığı için gayet güvenlidir, ayrıca ihtiyaç duyduğu enerjiyi bina ana şebekesinden aldığı için sürekli haberleşmeye de uygundur. Bu sistem binalarda enerji paylaştırılmasında kullanılan kalorimetre ve sıcak soğuk su sayaçları, elektrik sayaçları ve gaz sayaçlarının okunmasında yaygın olarak kullanılmakladır. M-Bus haberleşme ürünlerimiz ile ilgili detay bilgilere web sayfamızdan ulaşabilirsiniz.


 TEL +90 216 340 71 72

 info (@) avd.com.tr

Şirket Hakkında

avd-logo-footer-beyaz

"AVD Teknoloji" müşterilerinin ihtiyaç duyduğu alanlarda haberleşme ve otomasyon çözümü sunmaktadır. 

Başlıca çalışma alanları olarak, TCDD, TEİAŞ, HES, RES, DGÇS, JES, kablosuz ağ ürünleri, endüstriyel haberleşme ürünleri ve telekom ürünleri sayılabilir.

Servis Alanlarımız

   TEİAŞ SCADA ve Haberleşme

  Kablosuz Ağ Kurulumu

  PRI Modem Kurulumu

  Periyodik Bakım Hizmetleri

  Network Sistemleri

  Endüstriyel Haberleşme Sistemleri

  Danışmanlık

Sertifikalarımız

iso-ohsas-sertifika-logo
ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001
28Q10327, 83E10327, 20O10327

İletişim

  Küçük Çamlıca Mah. Ümit Sok
    No:5 Kat:1 34696
    Üsküdar / İstanbul / Türkiye

  +90 216 340 71 72

  +90 216 340 73 09

  info (@) avd.com.tr


whatsapp0542 897 6979