+90 216 340 7172

Transmisyon Sistemleri Çözümlerimiz

Transmisyon sistemleri farklı haberleşme teknolojileri kullanılarak yapılandırılabiliyor. En yaygın olarak SDH ürünleri kullanılarak transmisyon altyapısı kuruluyor. Bunun dışında MPLS-TP, Ethernet ring, DWDM çözümleri de bu amaçla kuruluyor.

Transmisyon sistemleri SDH ile kurulduğunda hat kapasitesi kullanılan teknolojiye bağlı olarak değişiyor. STM-1 teknolojisi ile 155 Mbit/s bant genişliği sağlanırken, STM-4 ile 622 Mbit/s, STM-16 ile 2,4 Gbit/s ve STM-64 ile 10 Gbit/s bant genişlikleri tesis edilmektedir.

Transmisyon sistemleri üzerinden yapılan toplam haberleşme kapasitesi yükseldikçe bant geneişliği talebi de yükselmektedir. Özellikle kamera uygulamalarının yaygınlaşması en önemli gerekçe olarak gözlemlenmektedir. MPLS TP teknolojisi ile 40 Gbit/s kapasite mümkün olmuştur. Günümüzde metro projelerinde trend bu yüzden MPLS TP teknolojisine kaymaktadır.

Transmisyon sistemleri hayati önemde olduğu için yedeklilik ayrıca önem kazanmaktadır. Yapı ring topolojide oluşturularak tek noktadaki arızanın sistemi durdurması engellenmektedir. Bunun dışında cihazlardaki kartların yedeklenmesi, güç kaynağının yedeklenmesi, yolun yedeklenmesi vb. ek tedbirler ile sistemin erişilebilirliği yükseltilmektedir. Özellikle uzak mesafeli projelerin birçoğunda (demir yolu, boru hattı, iletim hattı vb.) ring topoloji aynı fiber kablonun içerisindeki farklı kıllar kullanılarak oluşturulmaktadır. Dolayısı ile kablodaki kopma ring bütünlüğünü bozmakta ve yatırımı anlamsız kılmaktadır. Bu amaçla farklı iki fiberin çekilemediği ya da doğal ringlerin oluşmadığı uygulamalarda, iki uç arasında Telekom şebekesi üzerinden ringi tamamlama ya da alternatif olarak fibere paralel döşenmiş bakır kablolar üzerinden SHDSL kartları kullanarak alternatif yol oluşturma gibi çözümleri müşterilerimize sunmaktayız.

Transmisyon sisteminin kullanıldığı sistemler şu şekilde örneklenebilir: Demir yolları (TCDD), boru hatları (BOTAŞ, TANAP, NATO boru hattı vb.), İletim hatları (TEİAŞ), metro, tramvay, tünel ve bazı kapalı çevrim haberleşme altyapıları.

Transmisyon sistemleri üzerinden taşınan veriler şu şekilde örneklenebilir:

  • Ethernet
  • Ses
  • Analog sinyal
  • E1

Raylı sistemlerde sinyal ve diğer veriler ayrıştırılarak iki ayrı altyapı oluşturulması söz konusu olabilmektedir.

İstasyonlardaki kamera, telefon, SCADA, PS (anons), PID (yolcu bilgilendirme), ücret toplama, GSM-R, yangın söndürme sistemi vb. verileri ileten altyapı ile hayati önemdeki sinyal sistemi ayrıştırılarak bağımsız altyapılar kurulmaktadır.

Transmisyon sistemlerinde kullanılan bir diğer alternatif ise Ethernet ring teknolojisidir. Bu sistemlerde kullanılabilecek cihaz sayılarında sınırlamalar vardır. Ayrıca standart bir yapıda olmadığı için tek bir ağda tek tip ürün kullanılır. Sistemin en temel avantajı ekonomik olmasıdır. Özellikle tünel, madenler, yüksek katlı bina, büyük AVM vb. lokasyonlar için uygun bulunmaktadır. Çok zorlu ortamlar için tasarlanmış ürün ailesine de sahip olan bu segment özel koşullara çözüm sunmaktadır.

Transmisyon sistemlerinde bunların dışında DWDM ve GPON teknolojileri de tercih edilebilmektedir. Bu tip tercihleri genellikle projenin özel koşulları, bant genişliği veya mevcut fiber kapasitesi gibi faktörler etkilemektedir.


 TEL +90 216 340 71 72

 info (@) avd.com.tr

Şirket Hakkında

avd-logo-footer-beyaz

"AVD Teknoloji" müşterilerinin ihtiyaç duyduğu alanlarda haberleşme ve otomasyon çözümü sunmaktadır. 

Başlıca çalışma alanları olarak, TCDD, TEİAŞ, HES, RES, DGÇS, JES, kablosuz ağ ürünleri, endüstriyel haberleşme ürünleri ve telekom ürünleri sayılabilir.

Servis Alanlarımız

   TEİAŞ SCADA ve Haberleşme

  Kablosuz Ağ Kurulumu

  PRI Modem Kurulumu

  Periyodik Bakım Hizmetleri

  Network Sistemleri

  Endüstriyel Haberleşme Sistemleri

  Danışmanlık

Sertifikalarımız

iso-ohsas-sertifika-logo
ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001
28Q10327, 83E10327, 20O10327

İletişim

  Küçük Çamlıca Mah. Ümit Sok
    No:5 Kat:1 34696
    Üsküdar / İstanbul / Türkiye

  +90 216 340 71 72

  +90 216 340 73 09

  info (@) avd.com.tr


whatsapp0542 897 6979