Skip to main content

DEMİRYOLU DİSPATCHER ÇÖZÜMLERİ

DEMİRYOLU DİSPATCHER ÇÖZÜMLERİ

AVD Teknoloji birçok hatta TCDD kullanımı için dispeçer tedarik etmiştir.

Dispeçer sistemi genellikle yol kontrol memurlarının trenlere yol vermek veya durdurmak için kullandıkları sistemin genel adıdır. Dispeçer tren yollarında hava kontrol görevlilerinin yaptığına benzer bir işleve sahiptir.

Dispeçer sisteminde yapılan görüşmelerin tamamının kaydedilmesi hukuki bir sorumluluktur.

Dispeçer sistemi olarak genellikle Telesis firması tarafından üretilen X1 serisi telefon santrallerini kullanmaktayız. Telesis X1 sisteminin IP ve TDM teknolojileri ile sunduğu esnek çözümler sayesinde dispeçer sisteminin tüm bileşenleri karşılanmaktadır.

Telesis X1 telefon santrali

Dispeçer sisteminin temel bileşenleri şunlardır.

Konsol: Dispeçer operatörünün kullanımı için tasarlanmış, abonelerin meşguliyetleri, konferans tuşu, çoklu hat tanımlama gibi özellikleri olan özel set. Konsol olarak SIP temelli çözümleri kullanmaktayız. Bu sayede sistemin sürdürülebilirliğini garanti etmekteyiz.

Telefon sistemi : Tüm anahtarlamayı yapan, SIP ve TDM arayüzleri bir arada sunan anahtarlama yapabilen ana birim. Bu ürün için Telesis X1 standartlara uygun yapısı ile eşsiz bir çözümdür.

Uzak aboneler: Dispeçer sisteminin abonelerinin genellikle 300-400 Km mesafede dağınık olarak bulunmaktadır. Bu abonelerin farklı istasyonlarda çalışması için genellikle birincil multiplexer (Primary Multiplexer) kullanılmaktadır. AVD Teknoloji bu konuda farklı çözümleri sunmaktadır.