Skip to main content

ABB RTU (Remote Terminal Unit)

RTU

Otomasyon  ve enerji sistemlerinin lideri ABB firması tarafından üretilen ABB RTU’lar, modüler, güvenilir ve gelişmiş özellliklere sahip ileri düzeyde ürünlerdir.

ABB RTU’lar, her tür ağ üzerinden güvenli bir şekilde iletişim kurulmasına olanak tanıyan güçlü ve esnek siber güvenlik özellikleri ile sıfırdan tasarlanmıştır.

ABB RTU500 serisi, iletim ve dağıtım otomasyon gereksinimlerini en verimli çözümlerle karşılamak için tasarlanmış fiziksel güç şebekesinden bilgileri ileten bir SCADA sistemi olarak bilinmektedir.

İşlevsel ve donanım özellikleri eksiksiz bir şekilde kolayca gerçekleştirilebilir olan RTU500 serisi, daha fazla esneklik, maliyet tasarrufu sağlayan ve ihtiyaçlara göre hızla tasarlanabilir kanıtlanmış yazılım aracıdır.

ABB RTU’lar özellik ve kapasitelerine göre 3 farklı seride üretilmektedir.

  1. RTU520: ABB RTU520 serisi, küçük ölçekli projeler için tasarlanmıştır. Yaygın kullanım alanları GES, RES, JES gibi enerji üretim santralleri, trafo merkezi otomasyonu ve proses otomasyonu olarak sıralanır.

Bu serinin IO kartları diğer serinin işlemcileri tarafından kullanılabilmektedir. I/O kartları ile genişletilebilir input ve output noktalarına sahiptir. Standart düzeyde, CPU üzerinde 1 adet RS-232, 2 adet RS-485 ve 1 adet Ethernet portu bulunmaktadır.

  1. RTU540: ABB RTU540 serisi RTU’lar orta ölçekli projeler için tasarlanmıştır. Öncelikli kullanım alanları trafo merkezleri, enerji üretim santralleri, altyapı tesisleri, pompa istasyonları, ulaşım sistemleri ve benzeri uygulamalar olarak sıralanır.

Ayrıca, yedeklilik (Redundancy) şartı bulunmayan TEİAŞ RTU projelerinde de kullanılmaktadır.

RTU540 serisi RTU’lara I/O işlemcilerine RTU520 serisinin I/O işlemci kartları kolaylıkla eklenebilmektedir.

  1. RTU560: ABB RTU560 serisi geliştirilmiş üstün özellikli RTU’lar, büyük ölçekli veya yedeklilik (redundancy) gerektiren uygulamalar için tasarlanmıştır. Yaygın kullanım alanları arasında enerji iletim ve dağıtım sistemleri, raylı sistemler, petrokimya tesisleri ve ulaşım sistemleri bulunmaktadır.

RTU560 serisi RTU’lar, TEİAŞ RTU şartnamelerine eksiksiz bir uygunluk sağlamaktadır.

Ayrıca, rack tip olan RTU560 serisi hot-swap (enerjiyi kesmeden kartı söküp takma özelliği) ve Redundancy (yedeklilik) gerektiren uygulama alanlarında da kullanılabilmektedir.

RTU LİSANS SEÇİMİ

ABB RTU’larda istenen özellikler RTU’lara takılabilen lisans kartlarıyla sağlanmaktadır. Tüm RTU lisanslar belirtilen haberleşme protokollerini destekler ve birinden diğerine Gateway olarak protokol çevirimi yapabilir.

Lisans kartlar fonksiyon ve kapasitelere göre Basic, PLC/Arşivleme ve HMI (Human Machine Interface) olarak 3 farklı tipte ve 50 Tag ile 5.000 Tag kapasite arası tedarik edilebilmektedir.