Skip to main content

EMPEDANS UYGUNLAŞTIRICI NEDİR?

EMPEDANS UYGUNLAŞTIRMA NEDİR, NEDEN GEREKİR?

Yüksek frekanslar çıkıldığında hattın direnci, kapasitesi gibi değerlerin yanında yeni bir kavram daha karşımıza çıkar. Hattın empedandsı.

Eğer kullandığımız kablonun uzunluğu ile dalga boyu birbiri ile kıyaslanacak boyuttaysa artık kullandığımız hattın empedans değeri bizim için önemli olmaya başlamıştır.

Örnek olarak 3Khz’lik bir ses işaretinin dalga boyu yaklaşık 300 Km’dir ama 3 Mhz’lik bir işaretin dalga boyu sadece 300 m’dir. Eğer kullanılan kablo birkaç Km uzunluğundaysa kablomuz artık bizim için bir transmisyon medyasıdır.

Hat boyunca kullanılan kablonun empadansında değişiklik varsa aynı aynamızdan içeri giren ışığın bir bölümünün yansıması gibi gönderdiğimiz işaretin bir bölümü de geri yansır. Bu yansımanın miktarı her iki kablonun empedansına ve bağlantının işaret kaynağından uzaklığına göre değişebilir. Hatta bazı özel durumlarda iletilen gücün tamamı yansıyabilir.

Bu nedenle kullandığımız bakır kabloların empedansları farklı ise empedans uygunlaştırma işaret kalitesini ciddi oranda artıracaktır.

AVD teknolojinin empedans uygunlaştırma çözümleri hakkında bilgi almak için iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.