Skip to main content

ERPS NEDİR?

ERPS (Ethernet Ring Protection Scheme), Carrier Ethernet Networkleri için yeterli olmayan Spanning tree protokolü yerine kullanılabilir. ERPS G.8032 standardı ile tanımlanan ve SDH Network topolojilerinde Ethernet trafiğinin 50 ms’nin altında anahtarlanması Carrier Ethernet Networkleri için kritiktir. ERPS bu kadar hızlı bir şekilde ethernet trafiğini yedek yola anahtarlamasına rağmen STP ile ERPS kıyaslandığın daha kısıtlı imkanlara sahiptir.

ERPS ile 1200 Km lik mesafe içerisinde bulunan 16 SDH noktası arasında alt ve ana ringler arasında hat düşmesi ile 50 ms’nin altında ethernet trafiği anahtarlanabilir. G.8032 strandadında yedek yola anahtarlanma süresinin 50 ms tanımlanmasına rağmen bu süreyi elde edebilmek için bazı şartların tamamlanması gerekmektedir, bu şartlara, ringin tamamen kurulması, ethernet trafiğinde herhangi bir sıkışmanın olmaması örnek verilebilir. ERPS ile 255 SDH noktasına kadar Ethernet anahtarlaması yapılabilir, SDH nokta sayısı artıkça anahtarlama süreside artacaktır. ERPS topoloji kurarken ring başına düşen SDH nokta sayısını azaldıkça konfigurasyon kolaylaşacaktır. ERPS ile kurduğunuz networkün hata toleransını artırabilirsiniz.

ERPS ile sunucu seviyesindeki hatalarla beraber AOM Y.131 Continuity Check Messages (CCM) hata bulmak için kullanılabilir.

ERPS bir çok farklı network uygulaması için uygundur, kurumsal servisler, mobile/kablosuz backhaul servisleri ve bireysel kullanıcı servilerinin 50 ms altında ethernet trafiğinin yedek yollardan verilebilmesi için ERPS kullanılabilir.