Skip to main content

GOOSE NEDİR?

GOOSE, “Generic Object Oriented Substation Events” ifadesinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. GOOSE veri seti olarak gruplanmış her türlü veri formatının 4 milisaniyelik peryotta iletilmesini sağlayan kontrollü model mekanizmasıdır. Belirlenen iletim hızı ve güvenilirlikten emin olmak için aşağıdaki mekanizmalar kullanılmaktadır.

  • GOOSE verisi direkt olarak eternet veri paketlerinin içine yerleştirilmiştir ve MAC adreslerin multicast veya broadcast edilmesi esasına dayalı Publisher subscriber üzerinden çalışır.
  • GOOSE, aynı fiziksel ağda ayrık sanal ağ oluşturmak için VLAN ve priority tagging kullanarak uygun mesaj önceliklendirmesini yapar.
  • Gelişmiş geri iletim mekanizması, aynı GOOSE mesajı değişen ve yükselen geri iletim aralığında tekrar iletilir. GOOSE veri seti elemanında oluşan yeni bir olay var olan GOOSE geri iletim mesajının durdurulması ile sonuçlanacaktır. GOOSE protokolündeki bir durum numarası hem yeni mesajdaki GOOSE mesajını hem de geri iletilen mesajı tanımlar.
  • GOOSE mesajları üretici bağımsız olarak tasarlanmıştır. Bazı üreticiler IED (intelligent electronic devices) kullanmaktadırlar. IED, IEC61850 uyumludur ve üreticiye özel kablolar ve algoritmalar kullanmaksızın alt istasyon ağlarında tam bir beraber çalışabilirlik tesis eder.