Skip to main content

HES NEDİR?

Hidroelektrik Enerji, suyun belirli bir miktar yükseklik ile sahip olduğu potansiyel enerjiye denir. Suyun sahip olduğu bu potansiyel enerji bir takım düzenekler yardımı ile mekanik enerjiye çevrilir. Mekanik enerji, elektrik enerjiye dönüştürülür ve sahip olunan bu enerjiye hidroelektrik enerji denir. İşte bu hidroelektrik enerjiyi üreten tesislere hidroelektrik Santral (HES) denir.

HES’ler dünyada oldukça yaygın kullanılan enerji santrallerinden biridir. Elektrik üretimin de dünyada %25 paya sahip olan HES’ler ülkemizde ise elektrik üretiminin %18’lik kısmını karşılamaktadır. Gün geçtikçe HES sayısı artmakta ve ülkemiz açısından elektrik üretiminde en önemli santrallerin başında gelmektedir.

HES projelerinde AVD olarak sunmuş olduğumuz çözümler arasında Kiralık Hat Haberleşmesi, OPGW Haberleşmesi, PAX Haberleşmesi, RTU sistemi yer almaktadır. HES için gerekli olan haberleşme sistemleri ürünleri, Otomasyon ve SCADA hizmetleri AVD olarak şirketimizce verilmektedir.

AVD Teknoloji olarak HES için gerekli olan main kanal haberleşmesi, st/by kanal haberleşmesi, scada sistemi ve teleprotectioon sistemi hakkında bilgi almak için sitemizi çözümler bölümüne bakalbilirsiniz.