Skip to main content

ROTARY GAZ SAYACI

Rotary tip gaz sayacı (Rotary Meter), gaz ölçümünde kullanılan ölçü cihazlarından biri olup ana ölçüm elemanı olarak kullanılan rotorlardan adını almıştır. Birbirine paralel “8” şeklini andıran profile sahip iki adet rotor 180o’lik faz açısı ile dönüş yaparken arada kalan gazı süpürerek ölçüm yaparlar.

ROTARY-METER-1

Rotary metreler (Rotary Meter) orta ölçekli sanayi tesisleri ile büyük ölçekli ticarethanelerin gaz ölçümlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çalışırken gürültülü çalışması ve titreşim üretmesi sebebi ile bu konulara hassas tesislerine (okul, hastane vb.) tesisatlarında körüklü gaz sayacı veya özel imal edilmiş rotary metreler kullanılmaktadır. Rotary metre rotorları arasındaki mesafeler çok küçük olduğu için şebeke içinden gelen pisliklere karşı çok hassastı. Bu sebeple iyi filtreleme yapılamayan şebekelerde kullanılmamalı veya bu durumlarda sayacı korumak için sayaç öncesine konik filtre takılmalıdır.

Rotary metreler rotary-meter-2 (Rotary Meter) orta ölçekli sanayi tesisleri ile büyük ölçekli ticarethanelerin gaz ölçümlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çalışırken gürültülü çalışması ve titreşim üretmesi sebebi ile bu konulara hassas tesislerine (okul, hastane vb.) tesisatlarında körüklü gaz sayacı veya özel imal edilmiş rotary metreler kullanılmaktadır. Rotary metre rotorları arasındaki mesafeler çok küçük olduğu için şebeke içinden gelen pisliklere karşı çok hassastı. Bu sebeple iyi filtreleme yapılamayan şebekelerde kullanılmamalı veya bu durumlarda sayacı korumak için sayaç öncesine konik filtre takılmalıdır.

Rotary metrelerin bakım ve servis işlemleri ölçümün sürekli beklenen doğruluk değerlerinde yapılması için büyük önem arz etmektedir. Üreticilerin belirtmiş olduğu yağlarla yine üreticilerin belirttiği periyotlarda yağlama yapılmalıdır. Ayrıca yasal olarak zorunlu olan periyodik kalibrasyon işlemi daha sık tekrarlanarak ölçüm kayıpları kontrol altına alınabilir.