Skip to main content

SET TOP BOX (STB) NEDİR?

Set Top Box (STB) (set-top unit olarak da adlandırılabilmektedir.) sayısal bir işaretin alınması, kodunun çözülmesi ve televizyon ekranında görüntülenmesi amacı ile kullanılan bir cihazdır. Sinyal bir televizyon işareti, internet verisi veya kablo (kablo TV veya Telekom hattı) üzerinden alınıyor olabilir.

STB’ler geçmişte genellikle kablo TV ve uydu alıcılar için kullanılmaktaydı. STB televizyonun kapasitesinin çok üzerinde TV kanalını iletebilmektedir. STB çoklu kanal verisi içerisinden izleyicinin talep ettiği kanalın görüntüsünün gösterilmesini mümkün kılar. Gösterilecek kanal genellikle anten girişinden televizyona iletilir. Ayrıca STB kullanılarak ödemeli sistemler veya özel kanallar servis edilebilir.

Günümüzde birçok STB sistemi iki yönlü haberleşmeyi mümkün kılmaktadır. Böylelikle kullanıcı, sisteme internet üzerinden bazı özel kanallar ekleyebilmektedir.

STB geçmişi 1980’lerin ilk yıllarında başlamıştır. İlk ihtiyaç bir televizyona ekstra bir analog kablo kanalı eklenmek istendiği için oluşmuştur. Kablo dönüştürücü kutular olarak karşımıza çıkan bu modeller kablolu veya kablosuz bir uzaktan kumanda ile birlikte gelmekteydi ve kablo yayınını düşük VHF frekansında yayına çevirerek TV alıcısına iletmekteydi. Yeni televizyon alıcıları harici STB ihtiyacını ortadan kaldırmış olsa da STB kullanımı yaygın bir şekilde hala devam etmektedir. Bununla birlikte özellikle ödemeli kanallar, özel kanallar, talebe bağlı görüntü (video on demand) ve alışveriş kanalları gibi uygulamalar için STB önemli görevler yürütmektedir.

Set-top box, sadece kanal görüntüsünü dönüştüren basit sistemlerden, video konferansı, ev ağını, IP telefonu, talebe bağlı görüntüyü, uydu geniş bant TV uygulamalarını mümkün kılan karmaşık sistemlere varıncaya kadar farklı kategorilerde sınıflandırılabilir.

SET-TOP BOX GENEL OLARAK AŞAĞIDAKİ GİBİ SINIFLANDIRILABİLİR:

  • Kablo Dönüştürücü Kutu (Cable Converter Box): Kablo TV şebekesinden yayınlanan her türlü kanalı analog radyo sinyali olarak VHF kanalından yayınlayan cihazlar. Bu cihazlar kablo TV desteği olmayan TV’lerin kablo TV şebekesine takılmasını sağlamaktadır. Bu cihazların bazıları taşıyıcı kontrollü veya erişim yasaklı işaretlerin çözülmesi işlevini de görmektedir.
  • TV İşaret Kaynağı (TV Signal Source): Bu cihazlarda ethernet, çanak anten, DSL bağlantı koaksiyel kablo, güç hattı üzerinden geniş bant girişleri ve standart VHF veya UHF anten girişleri bulunmaktadır.
  • Profesyonel Set-Top Box: Özellikle zorlu koşullar için yapılmış, kabin tipi entegre alıcı/çözücü cihazlardır. Genellikle profesyonel yayıncılık sektöründe kullanılır ve sıkıştırılmamış seri sayısal ara yüz işaretleri üretme özelliğine sahiptir.
  • Hibrit: İki binlerin sonlarında yaygınlaşan bu sistemler ile ödemeli kanallar ile genel yayınlar bir araya getirilmiştir. Bu cihazlar geleneksel kablo TV, uydu, karasal yayınlar ile video girişi kullanarak kişiye özel sistemleri tek cihazda toplamıştır. Böylelikle kullanıcı birçok farklı sistemi tek bir cihaz vasıtası ile kullanabilir ve yönetebilir hale gelmiştir.
  • IP TV: Bu set top boxlar internet protokolü kullanılarak çift yönlü haberleşmeyi ve sayısal ortamdan yayınlanan görüntüleri çözmeyi mümkün kılan küçük bilgisayarlardır.