Skip to main content

TEİAŞ OPGW SİSTEMLERİ ÜZERİNDEN VERİLEBİLECEK FARKLI SERVİSLER

OPGW, Optical Ground Wire kelimelerinin kısaltmasıdır. Elektrik şebekeleri üzerinden giden toprak teli haberleşme amacıyla kullanılmaktadır. Bu sebeple özel olarak üretilen kablo içerisinde fiber optik kablo bulunmakta ve bu optik kablo üzerinden iletişim sağlanmaktadır.

TEİAŞ OPGW kablolarını 154 kV ve üzerindeki ana taşıyıcı şebekesi üzerinde tesis etmektedir. Bu kablolar TEİAŞ tarafından RTU ve telekontrol sistemlerinin haberleşmesi amacıyla kullanılmaktadır. Yalnız bu kablonun kullanım alanının sadece bu şekilde sınırlanması söz konusu değildir.

TEİAŞ fiber optik kablo şebekesi keymile-umux1500-270x140 Türkiye’nin en önemli şehirler arası ana taşıyıcı fiber optik şebekelerinden biridir. TEİAŞ mimarisi gereği bu kablolar tüm şehirler arasında mevcut olduğu için sadece kendi başına veya diğer servis sağlayıcıların şebekesi ile birlikte Türkiye’nin iletişim altyapısına hizmet etmektedir.

TEİAŞ OPGW hatlarını servis sağlayıcılara kiralamakta ve GSM ve sabit hat kullanıcıları için yüksek bant genişliği sağlanmasına imkan sağlamaktadır. Bu kablo SDH teknolojisi için kullanıldığı gibi ayrıca MPLS-TP, WDM gibi amaçlarla da kullanılabilmektedir.

TEİAŞ OPGW şebekesinin coğrafi yaygınlığı sebebi ile tüm Türkiye çapında genişbant hizmeti vermek için ideal taşıyıcılardan biridir.

TEİAŞ fiber optik kablo güzergahlarını 11 Kasım 2011 tarihinde yapılan bir ihale ile servis sağlayıcılarına kiralamış ve bu altyapı sayesinde Türkiye genelinde genişbant erişimin yaygınlaşmasına destek vermiştir.

TEİAŞ fiber optik kabloların yanı sıra enerji kablolarını da bilgi iletimi için kullanmaktadır. Bu amaçla kullanılan teknolojiye Power Line Carrier (PLC) denilmektedir. PLC tekniği ile elde edilen bant genişliğinin sınırlı olması sebebi ile bu teknik sadece hat koruması ve trafolar arası haberleşmede kullanılmaktadır.