Skip to main content

TELEMETRİ NEDİR?

UZAKTAN SAYAÇ OKUMA (TELEMETRİ) NEDİR?

Telemetri günümüzün gelişmiş şehirlerinde veya şehir merkezlerinden uzak noktalardaki sayaçların (doğalgaz, elektrik, su…) bilgilerinin okunması ve işlenmesindir. Telemetri sadece sayaç bilgilerinin okunması ve fatura işlemlerinin tamamlanması olarak tanımlanamaz. Günümüzde, var olan kaynakların en verimli biçimde kullanılması büyük önem arz etmektedir. Elindeki bilgiyi doğru yollarla en kısa zamanda toplayan ve bunları yönetebilenler rakiplerine karşı üstünlük sağlamakta ve tasarruf etmektedir.

Ölçüm kelimesi kısaca tek kelime “para” manasına gelmektedir. Ölçtüğünüz değer her ne olursa olsun illaki bir para karşılığı vardır. Eğer siz doğru tekniklerle ölçüm yapmıyorsanız ya da ölçüm sonucu ortaya çıkan değerleri doğru şekilde para karşılığına çeviremiyorsanız ölçümün muhatabı olan taraflardan biri zarar görüyor demektir. Günümüzde kayıpları en küçük mertebelere düşürmek rekabetin olmazsa olmaz kuralı haline gelmiştir.

Telemetri size şehrin içinde veya dışında birçok noktada yer alan ölçüm cihazları ve kontrol cihazlarında elde edilen bilgilerin merkeze taşınması ve işlenmesi imkânı sağlamaktadır. Doğru ölçüm cihazlar, doğru haberleşme altyapısı ve doğru merkez yazılımı, şebekenizdeki kayıp ve kaçakları en alt seviyelere çekme de ve kısa-orta-uzun vadeli tüketim tahminleri yapmakta yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu akıllı sistemler sayesinde çok başarılı tarife uygulamaları yapabilmeniz de mümkündür. Günümüz bilgisayar teknolojisi yarı akıllı yazılımlar sayesinde %3’ler seviyesinde küçük hatalarla bu tahminleri yakalama şansı sağlamaktadır. Fakat doğru altyapı olmadan bu mümkün değildir.

Telemetri yatırım maliyetleri ilk bakışta bir hayli yüksek görünse de gerek okuma sürelerinde size sağladığı finansman avantajı gerek kayıp ve kaçakları azaltmadaki katkıları gerekse tüketim değer tahminleri sayesinde önceden iyi fiyatlaralar almanıza yardımcı olması ile dağıtım firmaları için olmazsa olmaz haline gelmiştir.