Skip to main content

TEMASSIZ ATEŞ ÖLÇER NEDİR?

Temassız Kızılötesi (Infrared) Termometre, Ateş Ölçer

Temassız Termometreler, ateş ölçer, farklı birçok alanda kullanılmakla birlikte, semptomlarından biri de ateş olan hastalıkların teşhisinde de kullanılmaktadır. Birçok farklı ölçüm tekniği kullanılarak üretilmiş farklı modeller mevcuttur. Temassız Kızılötesi (Infrared) termometre, ateş ölçer bunlardan biri olup hastaların ateşlerinin hızlı bir şekilde ölçülmesini sağlayan bir teknolojidir.

Kovit-19 salgını (pandemi) ile mücadele kapsamında hastaların ateşlerinin hızlı ve etkin bir şekilde ölçülmesi gerekmektedir. Özellikle yoğun giriş ve çıkışların olduğu marketler, banka şubeleri, eczaneler gibi işletmelerin veya uzun süreli yakın temas kurulan cami, berber, kuaför gibi mekanların giriş ve çıkışlarında mutlaka ateş ölçümü yapılmalıdır. Temassız Kızılötesi Termometre bu tür kullanım amaçları için idealdir.

Temassız Kızılötesi Termometrenin, ateş ölçer cihazının kullanımı çok kolaydır. Termometre tasarlanırken oldukça ergonomik tasarlanmış olup olası bir hasta ile yakın teması da engellemektedir. Yapmanız gereken termometreyi uygun mesafeden ateşini kontrol etmek istediğiniz kişinin alın bölgesine doğru tutup ölçüm tuşuna kısa süreli basmaktır. Termometre ekranında 1-2 saniye içerisinde hedef kişinin ateşi görünecektir.

Termometre kullanımı yalnızca içinde bulunduğumuz bu salgın günlerinde değil, orta vadede (en azından aşısı bulunana kadar) salgının tekrarlamaması için önem arz etmektedir.