Skip to main content

TİCARİ, ENDÜSTRİYEL VE ASKERİ ÇALIŞMA SICAKLIĞI NEDİR?

Elektrikli veya mekanik bir cihazın sağlıklı bir şekilde çalışabildiği sıcaklık aralığına çalışma sıcaklık aralığı denir. Cihazı oluşturan tüm bileşenlerin belirlenen alt ve üst sıcaklık değerleri arasında etkin bir şekilde çalışıyor olması gerekir. Cihazların bu aralığın dışındaki koşullarda çalışması güvenli olmayacaktır. Her aşım bir aksamaya sebep olmasa da aşımlara müsaade edilmemelidir. Kullanılan parçaların özellikleri veya sıcaklık ile ilgili alınan önlemler dolayısı ile aynı fonksiyonları icra eden cihazlar farlı sıcaklık aralıklarında çalışabilir şekilde üretilebilirler. Elbette daha geniş aralıklı çalışma koşullarını elde etmek için yapılan cihazların maliyetleri de daha yüksek olmaktadır. Kullanıcı kendi koşullarını dikkate alarak hangi tip ürünü kullanması gerektiğine karar vermelidir. Bu kararı alırken karşılaşabileceği en uç koşulları dikkate almalıdır. Bazı durumlarda cihazların çalışma aralığını geniş tutmaktansa ortam sıcaklığını dengelemek daha pratik olabilmektedir. Karar vericinin tüm olasılıkları düşünerek en etkin tasarımı yapması beklenir.

Temel olarak üç farklı çalışma aralığı tanımı yapılmıştır. Ticari çalışma aralığı günlük hayatta kullanılmak üzere tasarlanan cihazları tariflerken, endüstriyel çalışma aralığı daha zorlu koşulları tarifler. Askeri çalışma aralığı ise en ağır koşulları tanımlamak için kullanılan bir tabirdir. Bununla birlikte üretilen her cihazın kendi çalışma aralığı kataloglarında özel olarak belirtilir.

ÇALIŞMA ARALIKLARI İLE İLGİLİ GENEL KABUL GÖREN ARALIKLAR AŞAĞIDA LİSTELENMİŞTİR:

 Alt Sınır            Üst Sınır           
Ticari Çalışma Aralığı0 °70 °C
Endüstriyel Çalışma Aralığı-40 °85 °C
Askeri Çalışma Aralığı-55 °125 °C

Buna ek olarak farklı üreticiler kendileri için farklı tanımlar yapabilmektedir. Özellikle sektör liderlerinin belirlediği tanımlar yaygın olarak kullanılmaktadır.

BU KAPSAMDA KABUL GÖRMÜŞ BİR ARALIK LİSTESİ AŞAĞIDAKİ GİBİDİR:

 Alt SınırÜst Sınır
Ticari Çalışma Aralığı0 °C                   85 °C                  
Endüstriyel Çalışma Aralığı−40 °C100 °C
Otomotiv Çalışma Aralığı−40 °C125 °C
Genişletilmiş Çalışma Aralığı−40 °C125 °C
Askeri Çalışma Aralığı−55 °C125 °C