Skip to main content

VPLS NEDİR?

VPLS (Virtual Private LAN Service) Sanal özel yerel ağ hizmeti olarak adlandırılır. VPLS genellikle anahtarlamalı bir ortam içerisinde sanal bağlantıları olan herhangi birinden diğerine ulaşan bir mimaridir.

VPLS, geniş alan ağı üzerinde bir LAN’ın işlevselliği ile aynı işi yapar. VPLS ile işletme, MPLS içersine Ethernet Çerçevesi sarmalayan ve paketi iletişim ağı boyunca uygun, dışarı giden ara yüze yönlendiren bir VPLS sağlayıcı ayrıt yönlendiricisine Ethernet erişimine sahip olur. Kısaca VPLS, Ethernet Çerçevesini, MPLS olarak, iletişim ağı boyunca taşır. Her müşteri ayrıt (customer edge‐CE) cihazı, hedef Ethernet adresini arayan ve pakete sanal bir kanal etiketi ekleyen, Sağlayıcı Ayrıt (provider edge‐PE) yönlendiricisine bağlanır. Paketler, MPLS Anahtarlamalı Etiket Yönlendiricileri (Label Switched Routers) aracılığıyla, MPLS ağından geçerek, diğer uçtaki PE yönlendiricisine yöneltilirler.

VPLS, işletmelerin bant genişliğini megabitlerden gigabitlere ölçeklendirmesine olanak sağlayarak, Ethernet’in tüm yararlarını sunar. Donanımların iyileştirilmesi kolay olduğu için, bant genişliği gereksinimleri kisa zamanda karşılanabilir. Daha yüksek hızda bir hizmete ölçeklendirmek, var olan donanımda küçük bir değişiklik yaparak kolay olabilir.