METROLARDA MPLS TP

Demiryolu sistemlerinde birbirinden farklı protokol ve katmanlarda çalışan, iletişime ihtiyaç duyan uygulama ve cihaz bulunmaktadır. Bunlardan bazıları yüksek bant genişliğine ihtiyaç duyarken, bazıları ise küçük kapasitelerde çalışmaktadır.

Bu nedenle demiryollarında gereksinim duyulan teknoloji bütün sistemlerle uyumlu bir şekilde çalışabilmelidir. Günümüze kadar, geleneksel SDH/SONET teknolojisi kullanılmaktaydı. Popüleritesi artan ETHERNET teknolojisi, IP tabanlı çalışan cihazlar ve esnek network dizayn ihtiyacı insanları farklı teknolojileri bulmaya ve kullanmaya itmiştir. Böylece, yeni yapılan raylı sistemlerde MPLS/TP teknolojisi ön plana çıkmıştır.

Zamanla, raylı sistemlerin ihtiyacı olan haberleşme altyapısını SDH teknolojisi yerine MPLS/TP teknolojisine bırakmıştır. Günümüzde faaliyet gösteren ve yapılmakta olan raylı sistemlerde MPLS/TP teknolojisi tercih edilmektedir.

AVD Teknoloji olarak, ülke ve dünyanın çeşitli yerlerinde demiryolu ortamında deneyimli mühendislik çalışmalarıyla haberleşme projelerinde büyük rol almaktadır.

×